Asmeninių fotosesijų

Atvykite sutvarkytais nagais, išplauta galva. Sutaupysite laiko vizažo meistrui jeigu būsite susitvarkę antakius, veido plaukelius, barzdą, iš vakaro padrėkinę veido odą. Mėgaukitės procesu, visiškai pasitikėkite fotografu ir atsipalaiduokite. Būtent tai yra raktas į puikų rezultatą.

Proceso eiga

Pasiruošimas ir užsakymo pateikimas:

Projekto eiga:

  • projekto vizijos (moodboard) gryninimas → stilisto ir vizažo bei lokacijos paieškos → atvykimas į lokaciją → makiažas, šukuosena, apranga → fotografavimas → atranka → retušavimas

Projekto pridavimas ir uždarymas:

  • darbo pridavimas → sąskaita → apmokėjimas
1.
PASIRUOŠIMAS IR UŽSAKYMO PATEIKIMAS

Renkantis fotografą. Išsamiai ir aiškiai pateikite visą reikalingą informaciją viename laiške, kad niekas nepasimestų:

  • užsakymo pavadinimas
  • fotografuotinų žmonių kiekis
  • pageidajamas nuotraukų kiekis, jų tipažas
  • preliminarus biudžetas
  • darbo atlikimo terminas – kada reikalingos galutinės nuotraukos
  • projekto stilius / vizija / lūkesčiai / pavyzdžiai / panauda

Komunikacija. Maksimaliai detaliai pateikite savo viziją. Atsiųskite pavyzdžių, kas jums patinka, taip pat kas nepatinka, nupasakokite savo lūkesčius. Informuokite kur bus naudojamos nuotraukos, koks jų tikslas – tai bus svarbi informacija gryninant sąmatą ir viziją, fotografuojant ir retušuojant nuotraukas.

Preliminari sąmata. Fotosesijos kaina varijuoja nuo kelių šimtų eurų ir gali siekti ar net viršyti tūkstantį eurų, priklausomai nuo fotografo meistriškumo, žinomumo bei fotosesijos sudėtingumo. Taip pat būtinai išsiaiškinkinte kas jau įskaičiuota į kainą: vieni fotografai įskaičiuoja vizažą ir studiją bei retušą, kiti – ne.

Sutartis, avansas. Nekomercinėje fotografijoje sutartys nėra įprastos, tačiau jeigu ne pilnos apimties sutartis numatanti abiejų šalių teises ir pareigas, tai bent jau modelio sutikimo dokumentas yra beveik būtinas. Jame numatoma kokia apimtimi ir kur fotografas turi teisę naudoti nuotraukas. Visgi rekomenduotina pasirašyti bent trumpą sutartį, kuri apsaugotų abi puses įvykus konfliktui, nepateikiant nuotraukų arba neatsiskaitant už fotosesiją. Fotografai dažniausiai ima avansą kuris siekia 30–50% užsakymo sumos.

2.
PROJEKTO EIGA

Komanda. Daug šansų, jog profesionalus fotografas turės savo komandą arba pamėgtus specialistus, kuriuos mielai rekomenduos jums. Dažniausiai tai būna vizažo meistrai, stilistai, kartais lokacijos ir t.t., tačiau fotografas neprivalo derinti visos komandos surinkimo ir užimtumo. Labai rekomenduotina pasitikėti fotografo komanda, nes fotografas yra ne ką mažiau suinteresuotas sukurti kokybišką rezultatą, todėl dirbs tik su savo lygio profesionalais. Jeigu visgi jau turite savo mėgiamą vizažistą arba stilistą – būtinai praneškite apie tai fotografui.

Lokacija. Yra trys pagrindiniai lokacijų tipai: fotostudija, laukas (miestas/gamta) ir interjeras (namai, butai, aparatmentai, dvarai, industriniai pastatai ir t.t). Dažniausiai lokacijos pasirinkimą padiktuoja idėja ir fotografas nusprendžia kur būtų patogiausia įgyvendinti konkrečią užsakovo fotosesiją. Viena fotosesija vargiai gali vykti daugiau nei dvejose lokacijų tipuose tą pačią dieną, nes tai reikalauja ilgo pasiruošimo ir įrangos pernešimo, tad reikėtų vienai fotosesijai pasirinkti vieną konkretų lokacijos tipą.

Makiažas, šukuosena. Turite informuoti fotografą kur vyks pasiruošimas fotosesijai. Jis dažniausiai vyksta arba vizažo meistro lokacijoje arba fotosesijos lokacijoje. Jeigu pasiruošimas vyks vizažo meistro lokacijoje, praneškite fotografui kada prasideda ir kada baigiasi vizitas pas meistrą, tam kad fotografas galėtų tiksliau susiplanuoti savo laiką.

Atvykimas į lokaciją. Jeigu su fotografu sutarėte tikslios trukmės fotosesiją, tarkime 3 valandų, pasistenkite nevėluoti, nes tas laikas tikriausiai bus atminusuotas iš jūsų fotosesijos. Prieš fotosesiją nesidarykite jokių agresyvių veido valymo procedūrų. Atvykite sutvarkytais nagais, išplauta galva. Sutaupysite laiko vizažo meistrui jeigu būsite susitvarkę antakius, veido plaukelius, barzdą, iš vakaro padrėkinę veido odą.

Apranga. Jeigu samdotės stilistą, jis bus paruošęs skirtingus rūbų rinkinius ir jums tereikės juos apsirengti. Saugokite stilisto rūbus, su jais nevalgykite ir stenkitės neištepti. Jeigu stilisto nesamdote, kartu su fotografu aptarkite aprangos klausimą. Visada geriau pasiimti daugiau rūbų ir turėti iš ko rinktis, nors panaudoti bus vos keli. Fotografas turėtų būti paruošęs uždarą persirengimo kampelį/širmą.

Fotografavimas. Mėgaukitės procesu, visiškai pasitikėkite fotografu ir atsipalaiduokite. Būtent tai yra raktas į puikų rezultatą.

Atranka. Du populiariausi keliai yra šie: arba fotografas po fotosesijos per kelias dienas atsiųs atrinktas pavykusias neretušuotas nuotraukas jūsų galutinei atrankai arba pats atrinks viską savarankiškai. Tai turėtumėte aptarti dar prieš fotosesiją. Užsakovas turi teisę pateikti pageidavimus retušavimui.

Retušavimas. Retušavimas vyksta jums atrinkus (nebent sutarta kitaip) nuotraukas. Esant taisytiniems dalykams dauguma fotografų nemokamai daro vieną “raundą” korekcijų, surašytų vienu kartu. Antras, trečias ir kiti taisymai, kurie atsirado fotosesijos pridavimo pabaigoje ir nebuvo aptarti pradedant darbus arba pirmame korekcijų “raunde” papildomai apmokęstinami fotografo nustatytais įkainiais.

Vėlavimai. Pasirašant sutartį turėtų būti numatytos atsakomybės už vėlavimą atiduoti nuotraukas arba vėlavimą atsiskaityti už paslaugas. Jeigu sutarties nėra, klientas ir fotografas privalo kreiptis vienas į kitą vos tik yra nesilaikoma pirminių sutartų terminų.

3.
PROJEKTO PRIDAVIMAS IR UŽDARYMAS

Projektų atšaukimas. Klientui atšaukus fotosesiją – avansas negrąžinamas. Fotografui atšaukus fotosesiją grąžinamas avansas ir dažnai sumokama avanso dydžio kompensacija (rankpinigių principas), nebent sutartyje numatyta kitaip.

Apmokėjimas. Už atliktus darbus atsiskaitoma apmokant sąskaitą faktūrą arba pagal išrašytą čekį per iš anksto susitartą laiką. Fotografams likusi dalis dažniausiai sumokama per 10–30 d. nuo retušuotų nuotraukų pateikimo. Fotografas turi teisę neperduoti retušuotų nuotraukų arba turtinių teisių į jų viešinimą prieš tai negavęs pilno apmokėjimo.

Raw nuotraukų perdavimas. Fotografais neprivalo perduoti visų per fotosesiją padarytų neretušuotų nuotraukų ir beveik niekada to nedaro. Kai kurie fotografai už papildomą mokestį gali pasiūlyti tokią paslaugą, bet klientas turi rimtai apsvarstyti kokiu tikslu jam reikalingos visos neretušuotos nuotraukos.

Teisės į nuotraukų naudojimą. Nuotraukų panaudos taisyklės, terminai ir teritorija apibrėžiama sutartimi. Dėl to jūs aiškiai, prieš prasidedant projektui, turite įvardinti kur bus naudojamos nuotraukos. Pasirašius sutartį ir gavus fotografo sutikimą, klientas gali skelbti darbus iš anksto suderintose soc. medijose, verslo puslapiuose ar kitur, kaip numatyta panaudos sutartyje. Fotografų dažnai prašoma suteikti neribotas turtines teises viešinti nuotraukas bet kur ir bet kaip, toks leidimas kartais būna įkainojamas papildomai. Kaip ir prašymas, jog retušuotos nuotraukos fotografo archyvuose būtų saugomos kurį laiką po fotosesijos, įprastai iki metų.

Klientas neturėtų savavališkai keisti ir perretušuoti nuotraukas savaip, o fotografas neturėtų prieš tai neinformavęs kliento viešinti nuotraukų savo tikslais. Klientui naudojant nuotraukas viešoje erdvėje reikia įvardinti nuotraukos autorių, nebent sutarta kitaip. Jeigu tai yra konfidenciali fotosesija, aiškiai iškomunikuoti nuo kada bus galima viešinti nuotraukas savo portfolio.

Uždaryti

Prisijungti

Pamiršote slaptažodį?
Nesate nariu? Registruokis