Interjero / eksterjero

Pasitarkite su fotografu per kiek laiko realu įgyvendinti jūsų projektą. Kuo daugiau laiko ir dėmesio skiriama pasiruošimui bei idėjos išgryninimui, tuo viskas sklandžiau ir greičiau vyks per pačią fotosesiją. Klausykite fotografo patarimų dėl laiko planavimo, nes jis neabejotinai siūlys patį optimaliausią variantą pasiekti rezultatą.

Proceso eiga

Pasiruošimas ir užsakymo pateikimas:

  • užklausa → el. paštu arba užsakymo formos pildymas → pavyzdžių pateikimas → preliminari sąmata → sutartis, avansas

Projekto eiga:

  • projekto vizijos (moodboard) gryninimas → objekto paruošimas → fotosesija → atranka → retušas → korekcijos

Projekto pridavimas ir uždarymas:

  • darbo pridavimas → sąskaita → apmokėjimas
1.
PASIRUOŠIMAS IR UŽSAKYMO PATEIKIMAS

Renkantis komandą. Išsamiai ir aiškiai pateikite visą reikalingą informaciją viename laiške, kad niekas nepasimestų:

  • įmonės pavadinimas / užsakymo pavadinimas
  • objekto tipas, adresas, plotas ir pan
  • reikalingų nuotraukų kiekis / fotosesijos apimtis
  • biudžetas
  • darbo atlikimo terminas – kada reikalingos galutinės nuotraukos
  • projekto stilius / vizija / lūkesčiai / pavyzdžiai / panauda

Pasiruošimas ir laiko planavimas. Pasitarkite su fotografu per kiek laiko realu nufotografuoti jūsų objektą. Kuo daugiau laiko ir dėmesio skiriama pasiruošimui. Klausykite fotografo patarimų dėl laiko planavimo, nes jis neabejotinai siūlys patį optimaliausią variantą pasiekti rezultatą. Dažna klaida iš kliento pusės - nėra numatyta laiko objekto sutvarkymui, paruošimui, dekoravimui. O tai veda prie nepakankamo laiko fotografavimui.

Preliminari sąmata. Prieš pradėdami darbų derinimus su fotografu aptarkite preliminarią sumą kurią galite skirti, tai bus vienas pirmųjų klausimų kurių paklaus kūrėjas. Preliminari sąmata leis įsivertinti projekto kompleksiškumą bei geriau planuoti tiek finansus tiek darbų eigą. Preliminari sąmata dažnai yra skaičiuojama su užsidėjimu į didesnę pusę, tam, kad po projekto įgyvendinimo galutinė sąmata nebūtų dviguba.

Sutartis, avansas. Komercinėje fotografijoje būtina išsami sutartis numatanti paslaugų kainas, jų rėžius, variacijas, terminus, atsakomybes, baudas, viešinimą, konfidencialumą ir t.t. Pagrindiniai keblumai su kuriais susiduria fotografai nekilnojamo turto fotografijoje – užsakovas nori šimtų nuotraukų, nors pilnai užtenka dešimties, bei neparuošia objekto tinkamai – fotografams tenka tvarkyti patalpas. Taip pat dažnu atveju klientas spaudžia fotografą atlikti retušavimo darbus ir priduoti nuotraukas kuo greičiau, per kelias dienas, tačiau apmokėti yra nusiteikęs tik po 30, 60 ar net daugiau darbo dienų. To išvengti galima būtent adekvačia ir sulygintų atsakomybių ir teisių sutartimi. Fotografas turi teisę prašyti avanso ir pradėti darbus tik jį gavęs. Avansas gali siekti ir 50 proc, jeigu įmonė nėra didelė/nėra aiškus jos kreditingumas/nėra tekę dirbti su ja anksčiau.

2.
PROJEKTO EIGA

Fotosesija. Reikia nepamiršti, kad laikas nuo atvykimo iki pirmojo kadro dažnai užtrunka iki valandos. Lygiai taip pat bent jau valandos reikia po fotosesijos, susitvarkyti lokaciją. Dauguma fotografų pasiruošimą ir susitvarkymą yra įtraukę į savo darbo valandas, tačiau geriau visa tai pasitikslinti prieš fotosesiją. Vieno kadro procesas gali užtrukti nuo 5 minučių iki valandos, priklausomai ar naudojamas papildomas apšvietimas, Tilt–Shift objektyvai ir t.t. Fotografai retai kada vienam objektui padaro daugiau nei 15–20 kadrų, nebent tai specifinis užsakymas – dideli viešbučiai ar pan.

Darbai, kurie „dega“. Jei fotografas turi dirbti viršvalandžius / nedarbo dieną / “reikia vakar”, skaičiuojamas antkainis (dažniausiai 30–100%).

Atranka. Dažniausiai nekilnojamo turto fotografijoje galutines nuotraukas išsirenka fotografas.

Retušavimas. Fotografas retušuotas nuotraukas pateikia per sutartyje numatytą terminą. Jeigu jų reikia skubiau, taiko brangesnį retušavimo tarifą. Esant taisytiniems dalykams dauguma retušuotojų nemokamai daro vieną “raundą” korekcijų, surašytų vienu kartu. Komentarai turi būti pateikiami per sutartą laiką, dažniausiai – 1 dieną / 24 val., jei nesusitarta kitaip. Negavus jokio atsakymo per nustatytą laiką, projektas laikomas sėkmingai priduotu.

Komentarai korekcijoms. Antras, trečias ir kiti taisymai, kurie atsirado fotosesijos pridavimo pabaigoje ir nebuvo aptarti pradedant darbus arba pirmame korekcijų “raunde” papildomai apmokęstinami fotografo nustatytais įkainiais.

3.
PROJEKTO PRIDAVIMAS IR UŽDARYMAS

Projektų atšaukimas. Klientui atšaukus fotosesiją – avansas negrąžinamas. Fotografui atšaukus fotosesiją grąžinamas avansas ir dažnai sumokama avanso dydžio kompensacija (rankpinigių principas), nebent sutartyje numatyta kitaip.

Apmokėjimas. Už atliktus darbus atsiskaitoma apmokant sąskaitą faktūrą arba pagal išrašytą čekį per iš anksto susitartą laiką. Fotografams likusi dalis dažniausiai sumokama per 10–30 d. nuo retušuotų nuotraukų pateikimo. Fotografas turi teisę neperduoti retušuotų nuotraukų arba turtinių teisių į jų viešinimą prieš tai negavęs pilno apmokėjimo.

Raw nuotraukų perdavimas. Fotografas neprivalo perduoti visų per fotosesiją padarytų neretušuotų nuotraukų ir beveik niekada to nedaro. Kai kurie fotografai už papildomą mokestį gali pasiūlyti tokią paslaugą, bet klientas turi rimtai apsvarstyti kokiu tikslu jam reikalingos visos neretušuotos nuotraukos.

Teisės į nuotraukų naudojimą. Nuotraukų panaudos taisyklės, terminai ir teritorija apibrėžiama sutartimi. Dėl to jūs aiškiai, prieš prasidedant projektui, turite įvardinti kur bus naudojamos nuotraukos.
Pasirašius sutartį ir gavus fotografo sutikimą, klientas gali skelbti darbus iš anksto suderintose soc. medijose, verslo puslapiuose ar kitur, kaip numatyta panaudos sutartyje. Fotografų dažnai prašoma suteikti neribotas turtines teises viešinti nuotraukas bet kur ir bet kaip, toks leidimas kartais būna įkainojamas papildomai. Kaip ir prašymas, jog retušuotos nuotraukos fotografo archyvuose būtų saugomos kurį laiką po fotosesijos, įprastai iki metų.

Klientas neturėtų savavališkai keisti ir perretušuoti nuotraukas savaip, o fotografas neturėtų prieš tai neinformavęs kliento viešinti nuotraukų savo tikslais. Rekomenduojama su fotografu pasidalinti galutiniu rezultatu, jei nuotraukos buvo papildomai koreguotos dizainerių ar maketuotojų, tam, kad visi galėtų panaudoti darbus savo portfolio tikslams. Jeigu tai yra konfidenciali fotosesija, aiškiai iškomunikuoti nuo kada bus galima viešinti nuotraukas savo portfolio.

Uždaryti

Prisijungti

Pamiršote slaptažodį?
Nesate nariu? Registruokis