Retušo

Retušuotojai kruopščiai planuoja savo darbus, tad iš karto informuote retušuotojus apie fotosesijos datą bei nuotraukų pateikimo jiems laiką ir formą, kad galėtų rezervuoti savo laiką retušavimui ir papildomoms korekcijoms. Skubūs retušai kainuoja papildomai ir ne visada yra galimi.

Proceso eiga

Pasiruošimas ir užsakymo pateikimas:

  • užklausa → el. paštu arba užsakymo formos pildymas → pavyzdžių pateikimas → preliminari sąmata → sutartis, avansas → retušuotinų nuotraukų bei korekcijų sąrašo pateikimas

Projekto eiga:

  • retušavimas → rezultatų peržiūra → papildomos nemokamos korekcijos → papildomos mokamos korekcijos

Projekto pridavimas ir uždarymas:

  • darbo pridavimas → sąskaita → apmokėjimas
1.
PASIRUOŠIMAS IR UŽSAKYMO PATEIKIMAS

Renkantis retušuotoją. Išsamiai ir aiškiai pateikite visą reikalingą informaciją viename laiške, kad niekas nepasimestų:

  • įmonės pavadinimas / užsakymo pavadinimas
  • produktas / fotosesijos objektas
  • nuotraukų kiekis / fotosesijos apimtis
  • biudžetas
  • darbo atlikimo terminas – kada reikalingos galutinės nuotraukos
  • projekto stilius / vizija / lūkesčiai / pavyzdžiai / panauda

Laiko planavimas. Retušuotojai kruopščiai planuoja savo darbus, tad iš karto informuote retušuotojus apie fotosesijos datą bei nuotraukų pateikimo jiems laiką ir formą. Įprastas retušavimo terminas nesant triženkliam nuotraukų kiekiui varijuoja nuo savaitės iki mėnesio. Retušavimo terminus būtina pasitvirtinti iš anksto, kad retušuotojas galėtų rezervuoti savo laiką retušavimui ir papildomoms korekcijoms. Skubūs retušai kainuoja papildomai ir ne visada yra galimi.

Komunikacija. Maksimaliai detaliai pateikite savo viziją. Atsiųskite pavyzdžių, koks retušas jums patinka, taip pat kas nepatinka, nupasakokite savo lūkesčius. Informuokite kur bus naudojamos nuotraukos, koks jų tikslas – tai bus svarbi informacija gryninant sąmatą ir viziją, retušuojant nuotraukas.

Testai. Jei projektas sudėtingas ar didelės apimties, rekomenduojama pasidaryti vienos nuotraukos retušavimo testą, eskizą, pasikonsultuoti prieš pradedant darbus, nusibrėžti gaires, kuriomis vadovausitės visos fotosesijos retušavimo metu. Retušuotojai turėtų turėti skirtingos kainos retušo pavyzdžius.

Preliminari sąmata. Priklausomai nuo retušuotojo meistriškumo, atmetant visus skubumo ir pan. kriterijus vienos nuotraukos retušavimo kaina gali varijuoti nuo 5 iki 100 eurų. Dažniausiai atmetant kraštutinumus (sudėtingos manipuliacijos jungiant kelis kadrus bei milžiniška nuotraukų raiška arba priešingai labai paprastos masinės spalvų korekcijos) vienos nuotraukos retušavimas gali kainuoti nuo 10 iki 40 eur už vieną kadrą. Kaina dažnai mažėja didėjant nuotraukų kiekiui ir priešingai, gali būti gerokai didesnė, jeigu reikia suretušuoti vos vieną ar du kadrus.

Sutartis, avansas. Komercinėje, produktų, reklamos fotografijoje būtina išsami sutartis numatanti paslaugų kainas, jų rėžius, variacijas, terminus, atsakomybes, baudas, viešinimą, konfidencialumą ir t.t. Gavus užsakymo detales, nuotraukų kiekius ir pageidavimus apibrėžiama sąmata arba darbų kiekis, kuris įeina į biudžetą, jei šis yra fiksuotas. Retušuotojas turi teisę prašyti avanso ir pradėti darbus tik jį gavęs. Avansas gali siekti ir 50 proc, jeigu įmonė nėra didelė/nėra aiškus jos kreditingumas/nėra tekę dirbti su ja anksčiau.

Reikalavimai nuotraukoms. Pateikite kokybišką darbui skirtą medžiagą / nuotraukas .raw, .tiff, .dng, .psd ir panašiu formatu. Informuokite, jei reikalingas atviras – darbinis .psd failas – jo paruošimas užtrunka ir kai kurie retušuotojai jam taiko papildomą įkainį nes tai gali atskleisti konfidecialia informacija laikomą retušavimo specifiką, metodus ir pan. Atvirų darbinių failų griežtai negalima perduoti tretiesiems asmenims, nebent sutarta kitaip.

2.
PROJEKTO EIGA

Retušavimas. Retušuotojas nuotraukas pateikia per sutartyje numatytą terminą. Jeigu jų reikia skubiau, taiko brangesnį retušavimo tarifą. Esant taisytiniems dalykams dauguma retušuotojų nemokamai daro vieną “raundą” korekcijų, surašytų vienu kartu. Komentarai turi būti pateikiami per sutartą laiką, dažniausiai – 1 dieną / 24 val., jei nesusitarta kitaip. Negavus jokio atsakymo per nustatytą laiką, projektas laikomas sėkmingai priduotu.

Komentarai korekcijoms. Antras, trečias ir kiti taisymai, kurie nebuvo aptarti pirmame korekcijų “raunde” papildomai apmokęstinami retušuotojo nustatytais įkainiais.

Darbai, kurie „dega“. Jei retušuotojai turi dirbti viršvalandžius / nedarbo dieną / “reikia vakar”, skaičiuojamas antkainis (dažniausiai 30–100%).

Vėlavimai. Labai svarbu retušui nuotraukas atiduoti sutartu laiku, kad taip pat laiku galėtumėte jas gauti sutvarkytas. Turėkite omenyje, kad retušavimas gali vėluoti tiek pat arba daugiau, kiek vėlavote pateikti medžiagą bei komentarus arba dar ilgiau, nes retušuotojai jau turės sėsti prie kitų projektų, kurie tuo metu bus jų grafike. Jei vėluojate, tačiau nenorite / negalite nukelti projekto pridavimo termino, skubiam darbui bus priskirtas „degančių” darbų statusas ir skaičiuojamas didesnis greito retušo tarifas arba ieškomi kiti kompromisai (pvz. mažinamos retušavimo apimtys). Ne visada yra įmanoma “nusipirkti” laiką, tad kartais net papildomas mokestis gali nepadėti gauti nuotraukų greičiau. Informuokite, jei dalis nuotraukų labiau skubios, nei kitos, jos galėtų būti paruoštos pirmiau.

3.
PROJEKTO PRIDAVIMAS IR UŽDARYMAS

Projektų atšaukimas. Jei rezervavote retušuotojo laiką, suplanuotus darbus galima atšaukti 24 val. iki projekto pradžios. Jei retušuotojas laukia jūsų užsakymo ir nesiima kitų projektų, o jūs laiku neįspėjote apie projekto atšaukimą arba atidėjimą – retušuotojai turi teisę taikyti mokestį dėl sugaišto darbo laiko.

Apmokėjimas. Už atliktus darbus atsiskaitoma apmokant sąskaitą faktūrą per sutartyje numatytą laiką. Dažniausiai tai būna 10–30 kalendorinių dienų. Retušuotojas turi teisę nepersiųsti visų retušuototų / pilnos kokybės nuotraukų arba perleisti nuotraukas, tačiau neperleisti turtinių teisių į jų panaudojimą komerciniais tikslais kol negavo galutinio apmokėjimo.

Teisės į nuotraukų naudojimą. Klientas neturėtų savavališkai keisti ir perretušuoti nuotraukas savaip ar papildomai koreguoti (neskaitant perkadravimo ir užrašų – pastarieji dažniausiai leidžiami), o retušuotojas neturėtų prieš tai neinformavęs kliento viešinti nuotraukų savo tikslais. Gavus kliento sutikimą, retušuotojas gali skelbti darbus iš anksto suderintose soc. medijose nurodant pilną darbų autorystę, taip pat įsitikinus, kad nuotraukose esantys žmonės, daiktai, vietos sutinka būti viešinami. Rekomenduojama su retušuotoju pasidalinti galutiniu rezultatu, jei nuotraukos buvo papildomai koreguotos dizainerių ar maketuotojų, tam, kad visi galėtų panaudoti darbus savo portfolio tikslams. Jeigu tai yra konfidenciali fotosesija, aiškiai iškomunikuoti nuo kada bus galima viešinti nuotraukas savo portfolio.

Uždaryti

Prisijungti

Pamiršote slaptažodį?
Nesate nariu? Registruokis